Azt a szót, hogy zabpalacsinta, ki se ejtsd a szádon! Csak told az orruk elé, és figyeld, ahogy rávetik magukat. Na, hát nálunk így megy ez a gluténmentesség, meg egészséges táplálkozás a fiúkkal. Nem kell sokat beszélni róla, nem kell erőltetni. Ha finom, teljesen mindegy, hogy mit vagy miből készíted el. A zabpalacsinta egy ilyen „mindenki kedvence”.
Egy klasszikus palacsintától elvárható, hogy ne tapadjon le, hogy ne szakadjon el, és hogy fel lehessen tekerni, vagy össze lehessen hajtogatni. Sokan azt gondolják, hogy a tökéletes palacsintatésztának mindezt magától tudnia kell, nem árt azonban egy kicsit a sütés technikájába is elmélyedni.
Állíthatunk egy palacsintatésztáról bármit, ha nem jól készíted el, vagy egy ezeréves, összekarcolt veteránnal akarod kisütni, nagy eséllyel egy újabb csalódással gyarapodsz. Kár lenne a könnyekért.
A zabpalacsinta sütése
A palacsintasütés – főleg a gluténmenteseké – egyik alapszabálya, hogy karcolásmentes palacsintasütőt használj. A fordításhoz (ha nem megy a feldobásos módszer) műanyag és tompa szélű lapos kést vagy palacsintafordítót használj.
A tésztát mindig forró serpenyőbe öntsd, amit előtte egy picit vékonyan átkensz vagy átfújsz sütőolajjal. Ne tocsogjon, épp, hogy csak csillogjon a serpenyő alján az olaj.
Az idő. Hát igen, ezzel én is mindig hadilábon állok, de aminek ki kell várni az idejét, annak ki kell várni az idejét. Ennek a zabpalacsintának a sűrűségét és ruganyosságát a viszonylag sok tojás adja. Lassabban sül, mint a búzalisztes palacsinta. Akkor fordítsd csak meg, amikor már láthatóan átsült az alja a felső része pedig már nem remeg. A széle kezd felpöndörödni. Ekkor mozgasd meg kicsit a széleinél a tompa és műanyag lapáttal, majd nyúlj alá, és fordítsd meg. A másik oldalát már elég 20-30 másodpercig sütni. Ha tovább sütöd, nagyon kiszárad, és nehezebb lesz tekerni.
Nos. Most, hogy a kényes dolgokon túl vagyunk, jöjjön a zabpalacsinta recept. Ha elkészíted, fotózd le, és töltsd fel a facebook csoportomba a recept linkjével. Köszi. És jó étvágyat!
Hozzávalók 8-10 átlagos méretű zabpalacsintához:
3 db M-es tojás
csipet só
1 mk porcukor vagy por eritrit
150 g zabliszt (vagy zabpehelyliszt)
500 ml folyadék (víz, szódavíz, tej, növényi ital, vagy ezek keveréke)
olaj a palacsintasütő kenegetéséhez
A gluténmentes zabpalacsinta elkészítése
A szoba meleg tojásokat üsd fel, és lazán verd fel egy habüstben.
Add hozzá a csipet sót és a cukrot (vagy édesítőt). Szerintem a tésztába nem kell ennél több édesség, akár ki is hagyható, hiszen a töltelék odateszi majd magát.
A folyadék is legyen szoba meleg. Gyakorlatilag bármilyen folyadékot használhatsz hozzá, így az egyéb diétáidhoz (laktózmentes, tejmentes, zsírszegény) tudod alakítani. De a zsíros tejtől jobb a tészta állaga. A döntés a te kezedben van.
Ekkor add hozzá a liszt felét és a folyadék felét. Egy habverővel keverd csomómentesre.
Majd add hozzá a maradék lisztet és folyadékot is. Keverd csomómentesre.
Hagyd 5-6 percet állni a palacsintatésztát és ne lepődj meg, hogy sűrűsödni fog. De ne adj hozzá semmi mást!!!
Innentől a sütés úgy zajlik, ahogy fentebb írtam.
EZ A RECEPT IS ÉRDEKELHET: Császármorzsa párolt kölessel