Ha még nem tudod mi a gluténérzékenység, olvass tovább, hogy mielőbb kiderítsd a problémád, és kezelni tudd.
Egy az egész szervezetet érintő betegségről van szó, amit régen lisztérzékenységnek neveztek, mert a liszt fogyasztásához volt köthető (búzaliszt). A glutén azonban más gabonákban is megtalálható (rozs, árpa, búza), ezért helyes megnevezése a gluténérzékenység, más néven, cöliákia, vagy gluténszenzitív enteropathia.
A betegség örökletes, bármikor kialakulhat, aminek a hátterében az áll, hogy a szervezet nem tudja feldolgozni a bevitt glutént. A vékonybél nyálkahártyája, azon belül is a bélbolyhok roncsolódnak (elkopnak, esetenként teljesen), és tápanyaghiányos állapotot idéz elő. Mivel a bélrendszerhez köthető immunrendszerünk működésének nagy része, az is legyengül. A test ezek hatására ellenanyagot termel, és saját szöveteit támadja meg különféle formákban.
A gluténérzékenység egy autoimmun betegség, amit kaméleonbetegségnek is neveznek, mert számtalan formában jelentkezhet. Mivel egyes tünetek más és más betegségekhez is köthetők, a diagnózisig hosszú évek is eltelhetnek. A diagnózis után csak az élethosszig tartó, szigorú diéta segítségével szüntethetők meg a panaszok.
Mi a gluténérzékenység leggyakoribb tünete?
A gluténérzékenyeknél mindhárom fő tápanyag felszívódása gyengül (zsírok, fehérjék, szénhidrátok), de leginkább a zsíroké. Ez okozza a legjellemzőbb tünetet, a hasmenést, és a zsíros, fényes, laza székletet (zsírszéklet). Mivel a zsírokat nem tudja feldolgozni a szervezet, így zsírban oldódó Vitaminok sem képesek felszívódni (A, D, E, K), amik további problémákhoz vezetnek.
Az A-vitamin felelős a csontok, fogak épségéért, és részben a jó immunitásért. A D-vitamin felel a foszfor és a kalcium felhasználásáért, ha ez hiányzik, gondot okozhat a csontképzésben, a sejtnövekedésben (fejlődési elmaradás), és az immunitásban is. Az E-vitamin a haj, bőr, körmök épségéért is felel, a hajhullás, bőrtünetek gyakori tünetei az E-vitamin hiányának. A K- vitamint a bélben élő baktériumok termelik, hiányában vérzékenység alakulhat ki (nőknél idővel meddőséget, a menstruáció elmaradását okozhatja).
A gluténérzékenység egyik igen gyakori tünetét, a vashiányos vérszegénységet a B12 vitamin felszívódási problémája okozza. Tünetei lehetnek ennek még a járásbizonytalanság, végtagbizsergés, mentális zavarok.
A szénhidrát felszívódás zavarának legszembetűnőbb jele a kalóriavesztés, azaz a fogyás.
A rossz felszívódás miatt a test különböző területein alakulhatnak ki gyulladások, például az ízületekben is.
Fogyás vagy hízás….hogy is van ez?!
Bár a felszívódási problémák miatt a legtöbben fogyásról (esetenként drasztikus fogyásról) számolnak be, vannak, akiknél a hízás is intő jel lehet, hogy gluténérzékenység van a háttérben. Ez a fajta hízás elsős sorban a vízvisszatartásból adódik, aminek a hátterében a fehérje felszívódási zavara áll. Tünetei az ödéma (különösen a boka, lábfejek területén), a hasvíz, a puffadás, és akár a menstruáció elmaradása is lehetséges.
Kattints, hogy megtudd, az 55 leggyakoribb tünetét a gluténérzékenységnek!