Miért jobb a házi humusz a boltinál? Ha megtudod, sosem fogsz a bolti után epekedni. Ráadásul egy kis fantáziával ezerféleképpen tudod variálni is.
A házi humusz fő hozzávalója, a csicseriborsó, kiemelkedő beltartalmi értékeinek köszönhetően a gluténmentes diéta egyik sztár alapanyaga.
100 grammra vetítve: 275 kcal, 60 g szénhidrátot (amiből 19 fel nem szívódó rost), 20 g fehérjét és 6 g zsírt tartalmaz. Kiemelkedő a kalcium, magnézium, vas és cink tartalma.
Készülhet belőle leves, ragu, fasírt, de leggyakrabban humusz formájában fogyasztjuk. A vegánság népszerűsödésével párhuzamosan gyakorlatilag már minden szupermarketben kapható különféle ízesítésekben.
Ezért jobb a házi a boltinál
Először is a csúf igazsággal kezdem, mégpedig azzal, hogy attól, mert nem szerepel a hozzávalók között semmilyen gluténszármazék, még nem feltétlen biztonságosak a gluténmentes diétában a bolti készítmények. Ha nem szerepel a csomagoláson, hogy gluténmentes, akkor kérlek, ne emeld le a hűtőpultokról.
Aztán nézzük az összetevőket, vagy inkább az ízeket. Rengeteg humusz kapható, ami adalékmentes, de ez a tény még nem jelent egyet a minőséggel. Gyakran kihagyják például a citromot a receptúrákból és szeszecettel helyettesítik. Ha ettél már igazán jó, autentikus humuszt, akkor azzal is tisztában leszel, hogy meg sem közelítik a bolti termékek az igazi humusz ételérzést.
Bár személy szerint nem ismerem az eredeti, az „igazi”, az első humusz titkos receptjét, azt bizton állíthatom, hogy a házi humusz kenterbe veri a boltit. Ebben a receptben az alap humuszt sült kápia paprikával dobtam fel, hogy színesebb és ízesebb legyen.
Hozzávalók:
100 g száraz csicseriborsó (vagy 225 g előfőzött konzerv)
1 citrom leve
½ mk só
2 gerezd fokhagyma
chili ízlés szerint
35 g jelölten gluténmentes tahini (szezámpaszta)
2-3 ek langyos víz
1 kápia paprika (megsütve, kimagozva és lehéjazva)
A gluténmentes házi humusz elkészítése
TIPP: Ha száraz csicseriborsót használsz, áztasd be 24 órára, majd főzd teljesen puhára. Ha konzerves változatot használsz, egyszerűen szűrd le és öblítsd át.
Mosd meg a kápia paprikát, és 200 fokra előmelegített sütőben addig süsd, amíg elkezd kormosodni a héja.
A kész paprikát azonnal, még forrón tedd egy zacskóba, és 10 percig hagyd, hogy a saját gőzében leváljon magától a héja. Szedjük le a paprika héját, és kapargasd ki a magokat.
Tedd a 225 g főtt csicseriborsót egy aprítóba a sült paprikával, a fokhagymával, a citromlével, a sóval, a chilivel, a szezámpasztával, a sült paprika ¾-ed részével együtt, és pépesítsd le.
Ha kell, kevés vízzel lazíts a krém állagán.
Tedd a humuszt egy kis tálba, a tetejét locsoljuk meg olíva olajjal.
Dekoráld a maradék sült paprikával.
TIPP: Ha nem eszitek meg azonnal az egészet, hűtőben napokig eláll, de ebben az esetben a tetején legyen mindig olíva olaj.
EZ A RECEPTEM IS KEDVEDRE VALÓ LEHET: Házi májkrém
Csatlakozz facebook csoportomhoz, legyél tagja egy segítőkész csapatnak! A cikk jobb felső sarkában iratkozz fel a hírlevelemre, hogy elsőként értesülj az újdonságokról és a hírekről!