A gombás tejszínes pulyka nem egy új keletű találmány, de amikor maradékokból hozod össze ezzel-azzal kiegészítve, különösen büszke lehetsz magadra. A hős maradékmentő, aki semmit sem hagy kárba veszni.
Én pontosan így éreztem magam a minap, amikor elővettem egy 45 dekás pulykamell darabot, és rájöttem, hogy ez három emberre nem lesz elég önmagában. Egy gyors hűtő mustra után találtam egy kis maradék gombát, és egy doboz bébispenótot, ami már 5-6 napja várt a sorsára. Hiába. Ha otthagyom még pár napra, menthetetlenül a szemetes mélyén végezte volna. És akkor jött volna az önostorozás a pazarlás miatt. Kell ez nekem? Nem. Inkább belefőztem a raguba, mert a gomba-spenót páros már nem egyszer bizonyított nálam.
A számításaim be is jöttek, mert a fiaim úgy vetették magukat az ételre, mint a sáskák. Bár az is lehet, hogy csak rég volt a reggeli, és már mindegy volt, mit kapnak, csak étel legyen. Ki tudja? Minden esetre a tükörsimára kinyalt tányérok szép sunyin a mosogatóba kerültek. Így azt gondoltam, hogy ez a maradékmentés is sikeres volt.
Te hogy nevezed a maradékmentést? Van nálatok valamilyen különleges neve? Írd meg hozzászólásban! Na de minek szaporítsam tovább a szót, hiszen úgy is a gombás tejszínes pulyka receptje érdekel, ugye?!
Hozzávalók 3 főre:
2 ek olaj
450 g pulykamell filé
250 g csiperkegomba
100 g bébispenót
3-4 gerezd fokhagyma
1 csapott mk só
½ db frissen reszelt szerecsendió
10 g jelölten gluténmentes zabliszt (vagy barna rizsliszt)
170 ml tejszín
30 ml víz vagy száraz fehérbor
- Ez az étel szerintem annál jobb, minél többféle gombát tudsz összeszedni a hűtőben.
- Ha laktózérzékeny vagy, használj laktózmentes főzőtejszínt.
- Amennyiben tejterméket sem ehetsz, úgy a szójás főzőkrém passzol a leginkább ehhez az ételhez, mert a rizskrém és a zabkrém túl édeskés lenne hozzá. technikailag mindegy, így a választás a te kezedben van. Egyedül a kókuszkrém nem illik ehhez a szerecsendiós fűszerezéshez.
A gluténmentes gombás tejszínes pulyka elkészítése
A pulykamellet vágd kisebb kockákra.
A gombát tisztítsd meg, szeleteld akkora darabokra, mint a húst.
Egy nagyobb serpenyőben hevítsd fel az olajat, majd add hozzá a húst. Folyamatos kevergetés mellett pirítsd, amíg szépen kifehéredik.
Reszeld rá a megtisztított fokhagymákat.
Ekkor add hozzá a gombát, pirítsd 2-3 percen át, végül szórd rá spenótleveleket.
A spenót a melegtől és a nedvességtől szinte azonnal összeesik majd.
Ezen a ponton sózd, és reszeld rá frissen a szerecsendiót.
Ha a hús puha, szórd meg a ragut a zabliszttel, keverd át, majd öntsd fel vízzel (vagy fehérborral), és a tejszínnel.
Párold addig, amíg a szaft szép sűrű lesz és selymesen bevonja a ragu minden elemét.
Mi kurkumás párolt rizzsel ettük.
Csatlakozz facebook csoportomhoz, legyél tagja egy segítőkész csapatnak! A cikk jobb felső sarkában iratkozz fel a hírlevelemre, hogy elsőként értesülj az újdonságokról és a hírekről!