2010-ben ez a gluténmentes szilvás morzsasütemény juttatott be a TV Paprika Tökös-Mákos cukrász tehetségkutató műsorába. A zsűri kinyalta a poharat.
2010-ben már majdnem 2 éves volt a Rita konyhája blogom. Rengetegen követtek, de furdalta a kíváncsiság az oldalam, hogy vajon a szakemberek mit gondolnak a konyhai ténykedéseimről. Sajnos abban az évben nem indult amatőr szakácsverseny, pedig főzni ezerszer jobban szeretek, ezért maradt a cukrász tehetségkutató.
Mivel a kézügyességem nem a legjobb, az ízekre, és a meglepetés erejére tettem fel mindent. Az első castingra sós aprósüteményt vittem. Ha jól emlékszem, rajtam kívül senki sem próbálkozott sóssal. És egy citromos-levendulás aprósüteménnyel is előrukkoltam. A sok süti csodát látva nem sok esélyt jósoltam magamnak.
Kár volt aggódni, mert a szakértők értékelték a bátorságomat, az ízeimet, és a műsorba válogató adásba már ezt a pohárkrémet vittem. Először furcsa szemekkel néztek rám az emberek. Mit akar ez a nő azzal a pohár szmutyival?! De én csak vártam csendben. Aztán a zsűri elé kellett vonulnom, ahol Szili Nóra, Mihályi László és Sághy Szilárd kritikus tekintetei, majd szavai fogadtak.
Miközben a Váci desszertszalon tulajdonosa méltatta a szilva-rozmaring kombinációmat, Sághy Szilárd az egész pohár desszertet kikanalazta. Pedig én az egyik utolsó voltam a jelentkezők között, és bevallom a zsűri helyében én már rá sem bírtam volna nézni akkor semmilyen édességre. Mihályi László annyit azért hozzáfűzött, hogy bánjak óvatosan a fahéjjal, nem kell mindennek olyan nagymamásnak lenni, ettől függetlenül bekerültem a műsorba, ahol a középdöntőig el is jutottam.
A hozzávalók a morzsához:
50 g jelölten gluténmentes zabliszt
50 g jelölten gluténmentes zabpehely
50 g nádcukor
50 g vaj
csipet só
Hozzávalók a házi krémsajthoz:
1 nagydoboz tejföl lecsepegtetve (350 g)
1 ek méz
Hozzávalók a szilva raguhoz:
10 szem szilva
2,5 dkg vaj
2 lapos ek méz
2 ek balzsamecet
1 rozmaring bóbita (friss)
½ csapott mk őrölt fahéj
Tepsi méret: sütőlemez
Sütési hőfok: 200
Sütési idő: 10 perc
TIPP: Házi krémsajt helyett nyugodtan használj bolti natúr krémsajtot, ha nincs kedved ezzel pepecselni. 2×125 gramm megfelel ennek a mennyiségnek.
A gluténmentes szilvás morzsasütemény elkészítése
A morzsához először keverd össze a száraz elemeket, majd gyors mozdulatokkal morzsold bele a vajat.
Ezt követően tedd egy sütőpapírral bélelt sütőlemezre, és 200 fokos sütőben maximum 10 perc alatt süsd ropogósra.
Hűtsd ki teljesen.
A tejfölt tedd egy muszlin darabba, és legalább 10 órán át csepegtesd belőle ki a savót.
A házi krémsajtot keverd ki a mézzel, és mehet a hűtőbe.
Mosd meg a szilvákat és héjastól vágd fel apró darabokra.
Tedd a vajat a mézzel, a balzsamecettel, és a finomra vágott rozmaringgal együtt egy serpenyőbe, és főzd sziruposra.
Ekkor szedd rá a szilvát a fahéjjal együtt, és pár perc alatt (1-2 perc) rottyantsd össze. Maradjanak benne darabos részek, ne főzd lekvár állagúra.
Ez a desszert üvegpohárban mutat szépen. Alulra kerüljön a szilvaragu, erre tegyél a mézes krémsajtból, a tetejét pedig szórd meg a morzsával.