A gluténmentes diétáról napjainkban sokat lehet hallani. Míg a gluténérzékenyeknek életmentő, addig mások a fogyás vagy egy egészségesebb életmód reményében kezdenek ebbe a diétába. Hogy a gluténmentes étkezés fogyaszt vagy sem, az a diéta összeállításától és a tudatos életmódtól is függ. Íme a tippjeim, amikkel eredményeket érhetsz el.
Mielőtt azonban hasznos tanácsokkal támogatnálak, nézzük meg a testsúly alakulását azok körében, akiknek nincs választásuk, és élethosszig tartó gluténmentes diétán kell élniük.
Milyen hatással van a gluténmentes étkezés a gluténérzékenyekre?
A gluténérzékenységet kaméleon betegségnek is nevezik, mert számtalan tünete lehet. Ezekről az alábbi cikkemben olvashatsz bővebben. Egy gyakori és viszonylag jellemző tünete azonban a fogyás. A glutén egy autoimmun reakciót vált ki a gluténérzékenyek szervezetében, ami megtámadja a vékonybelet, és szép fokozatosan letarolja a bélbolyhaikat.
Sokan panaszkodnak borzalmas hasfájásról és folyamatos hasmenésről, ami miatt látványos a súlyvesztés. A vékonybél bolyhainak elvesztése ráadásul egy igen komoly tápanyag- és vitaminhiányhoz vezet, ami miatt minőségi éhezésben szenvednek a diagnosztizálatlan gluténérzékenyek. Sajnos igen sok estben más betegségek is társulnak a cöliákiához.
Azok a gluténérzékenyek, akik drasztikusan lefogynak, a diétát követően – egyéntől függően – elkezdik visszanyerni régi súlyukat. Ez annak köszönhető, hogy a bélbolyhok képesek regenerálódni, és a szervezet képes lesz újra hasznosítani a szükséges tápanyagokat.
Gluténérzékenység és pajzsmirigy alulműködés (Hasimoto)
Minél hosszabb ideig marad diagnosztizálatlan a gluténérzékenység, annál nagyobb az esélye annak, hogy társult betegségek kapcsolódnak hozzá. Egyik ilyen betegség a Hasimoto. Ebben az esetben a legtöbb panaszos látványos súlygyarapodásról számol be. Az ő diétájukat szigorúan szakember segítségével lehet és kell beállítani. Ha fény derül minden problémára, a speciális gluténmentes diétával és gyógyszerekkel náluk beindul a fogyás.
Tudatosság nélkül a mérleg nyelve rossz irányba dőlhet
A gluténérzékenység diagnosztizálása kettős érzéssel tölti el az érintetteket. Egyfelől mélységes gyászba fordulnak, hiszen az élethosszig tartó diéta mázsás súlyként telepszik rájuk. Másfelől egy felszabadultság érzés is megfigyelhető, mert végre kiderül, mi okozza a fájdalmas és kellemetlen tüneteket, és van rá étrendi megoldás.
5-10 évvel ezelőtt nem volt könnyű a gluténérzékenyek dolga, hiszen nagyon kicsi termékpalettából kellett választaniuk. A hagyományos és nagy klasszikus márkák pedig olyan szénhidrát (kenyér, tészta, keksz stb.) alternatívákat kínálnak (javarészt még napjainkban is), amik főleg keményítőkből készülnek.
Azok, akik mindenáron ragaszkodnak a fehér kenyérhez, a semleges ízű tésztákhoz, könnyen az agyonfinomított üres kalóriákhoz nyúlnak. Ez hosszú távon gyors hízáshoz, sőt mozgáshiány és egyéb életmódbéli (rossz) szokások miatt inzulinrezisztenciához, vagy II-es típusú cukorbetegséghez is vezethet.
Ez a tendencia a nem gluténérzékenyek körében is megfigyelhető. Szóval, ha nem vagy gluténérzékeny, de fehér lisztes péksütin és tésztán élsz, nem mozogsz, akkor is nagy eséllyel szedhetsz fel plusz kilókat. Ráadásul betegre eheted magad.
A gluténmentes étkezés fogyaszt, ha életmódváltással társítod
Először is szeretnék egy téveszmét eloszlatni. Gyakran lehet olvasni a médiában, hogy azok számára, akik nem gluténérzékenyek, káros lehet a gluténmentes étkezés. Nem véletlenül volt ilyen hosszú a bevezetőm. Gondolod, hogy egy olyan diéta, ami regenerálja a gluténérzékenyeket, és normális élhető életet biztosít számukra, az káros lehet?
A szervezetünknek szénhidrátra, és nem búzára van szüksége. A gluténmentes étkezésben pedig számos szuper élelmiszernek számító gabonahelyettesítő létezik. Ilyenek a lassú felszívódású zab, a hajdina, a köles, a barna rizs, a quinoa, az amarant, a cirok, és sorolhatnám.
Akkor lehet problémás a gluténmentes diéta, ha keményítős tésztákból és üres kalóriákból áll az étkezés. Sajnos az az igazság, hogy egy keksz sem lesz fogyókúrás attól, hogy gluténmentes, de még akkor sem, ha lassú felszívódású gluténmentes gabonából készül. Kalóriaértéke így is van. Nem mondom, hogy nem jobb választás, mint egy kukoricakeményítős nasi, sőt, de nem lehet büntetlenül enni ezeket sem.
Ha azt kérded, hogy a gluténmentes étkezés fogyaszt, tudnod kell valamit. Önmagában az a tény, hogy valamire rá van írva, hogy gluténmentes, nem jelent garanciát a fogyásra.
Oké, de mi a helyzet a szénhidrát csökkentett gluténmentes tésztákkal?
A szervezetünk egy csodálatosan megkomponált gépezet. Percenként több ezer biokémiai folyamat megy végbe, és mindennek meg van a maga oka. Nem fogok tudományos értekezésekbe menni, hiszen nem vagyok táplálkozási szakértő. Az viszont biológiai tény, hogy szénhidrátra szüksége van a testünknek. Ebből nyeri az energiát az izomzatunk és az agyunk is. Így a szénhidrát teljes vagy drasztikus megvonása bár fogyást eredményez, hosszú távon hiánybetegségekhez, és további problémákhoz vezethet.
Lehet ch csökkentett gluténmentes termékeket fogyasztani, de oda kell figyelni a mértékre, és az ésszerű határokra. Olyan étrendre érdemes törekedni, ami hosszútávon fenntartható, és nem okoz betegségeket.
Tippjeim a gluténmentes diétával való fogyáshoz
Az első és legfontosabb tanácsom, hogy mielőtt diétába kezdenél, látogass fel egy megbízható dietetikust. Egy alapos állapotfelmérést követően biztosan tud számodra olyan gluténmentes étrendet tervezni, amivel fokozatosan beindulhat a fogyás.
Amikkel nagy eséllyel nem tudsz mellé nyúlni:
- Natúr növényi és állati fehérjék – ezek alapból gluténmentesek.
- Zöldségek. Bár ezek között is megkülönböztetünk alacsony és magas glikémiás indexűeket (GI), a zöldségek telis tele vannak rostokkal. A rostok megfelelő folyadékbevitel mellett serkentik az emésztést, és hozzájárulhatnak a fogyáshoz. Általánosságban az 50 GI alatti értékű zöldségek kevesebb kalóriát juttatnak a szervezetbe (salátafélék, uborka, spárga, karfiol, brokkoli, tök stb.).
- Lassú felszívódású gluténmentes gabonák. Ilyenek a zab, a köles, a hajdina, a barna rizs, a quinoa, az amarant például. Ezek párolva a legegészségesebbek, de ha süteményre vágysz, akkor ezek lisztjeiből süss. Cukormentesen.
- Folyadékbevitel. Fogyáshoz elengedhetetlen a napi legalább 2-3 liter víz fogyasztása.
- Cukor. A fogyáshoz vezető út egyik alapja a cukormegvonás. A süteményeket cukormentes változatban fogyaszd (nem napi szinten). A természetes cukrokat pedig lehetőség szerint friss gyümölcs formájában vedd magadhoz. A bogyós gyümölcsök, mint az eper, a málna, az áfonya vagy a ribizli a legtöbb fogyókúrában megengedett alacsony kalóriatartalmuk miatt.
- Kalóriacsökkentés. Egyszerűen kevesebbet érdemes enni.
- Mozgás. A mozgás nem csak izomzatot épít és zsírt éget, de jelentős hatással van a hormonjaink működésére. Az egyik ilyen hormon az inzulin, ami a vércukorszintet szabályozza. Ennek normalizálása elengedhetetlen a fogyáshoz.
A fogyást különféle más jellegű, akár hormonális vagy más ételérzékenységi problémák is befolyásolhatják, ezért a szakorvosok felkeresése javasolt.
Finom, egészséges gluténmentes recepteket keresel? Böngéssz a receptjeim között és csatlakozz a segítőkész és vidám facebook csoportomhoz!