Borsófehérje alapú gluténmentes és vegán felvágott?! Hidd el, a vegánok, a vegetáriánusok, és a gluténérzékenyek összeteszik a kezeiket ezekért az új alternatívákért.
A Pápai húsüzem meglepő, de logikus újítással rukkolt elő a borsófehérje alapú felvágottjaival, hiszen a veganizmus népszerűsége most már olyan mértéket ölt, hogy a piaci szereplőknek reagálni kell a keresletre.
Jómagam nem vagyok vegán, de hosszú évek óta a növényi ételeket részesítem előnyben. Valahogy kívánja a szervezetem, és a mondás is úgy tartja, hogy edd, amit a józan eszed és a tested is kíván. Ezt (t)eszem én is, és az elmúlt évtizedben több ezer vegetáriánus és vegán recept került már ki a kezeim közül.
Földünkért világnapja – október 21.
Érdekes és sorsszerű, hogy amikor megkaptam a Pápai húsüzem kóstolóját, azokban a napokban néztem meg a Netflixen David Attenborough (DA) „Egy élet a bolygónkon” című filmjét.
80 perc tömény libabőr, sírás, és kétségbeesés. Remény, hogy a világ vezetői, a gyártók, és mi fogyasztók is hajlandóak legyünk tenni a változásért. Ezek az érzések kavarogtak mindvégig a fejemben.
DA élete munkásságán keresztül vezeti le a filmben, hogy a természetes élővilág kipusztítása, az erdők irtása, a túlnépesedés és a kontrolálatlan életmód (pl. étkezés) hogyan változtatta meg a Föld ökoszisztémáját. És hova vezethet ez 2100-ig.
A legborzasztóbb, hogy ha nem teszünk MIND lépéseket, akkor unokáink már szinte semmit sem fognak látni ebből a csodás világból, amire vigyáznunk kellene. Kellene, hiszen minden mindennel összefügg. Nézd meg a filmet, utána biztosan te is másként látod ezt a nagyon összetett kérdést.
Ezt az írásomat október 21-én posztolom ki a Földünkért világnapján.
Én ezzel szeretnélek bátorítani, hogy ha kis lépésekkel is, de tegyél te is a Föld megmentéséért. Ha körbe nézel, látszólag minden rendben, de pár évtized múlva a gyermeked, vagy unokád már a saját bőrén fogja érezni a bajt. Mi most még tehetünk ez ellen.
Hidd el: a legkisebb is számít.
Több növényi fehérje az élővilág és a Föld megmentéséért
A filmben a lehetséges megoldások között elhangzott az is, hogy csökkenteni kellene a húsfogyasztást. Nem akarok részletekbe menni, nézd meg tényleg a filmet, csak nagy vonalakban vázolom az összefüggést. A haszonállatok rengeteg növényt fogyasztanak, amihez földterület kell. A kiirtott erdőkkel nem csak elveszik a növényzet sokszínűsége, de kevesebb szén-dioxidot tud a természet megkötni, ami hatással van a globális felmelegedésre. A klímaváltozással pedig csak bonyolódik ez az amúgy is ördögi kör.
Mi hétköznapi emberek mit tehetünk ez ellen?! Egyik logikus megközelítés, hogy együnk kevesebb húst, és helyettük fogyasszunk több növényi fehérjét.
A vegán termékek fejlesztése nem csak egy divathóbort, és nem csak a vegánok miatt történik. A fent említett filmből meg fogod érteni, hogy egy nagyon komoly és tudatos összefogásra van szükség a fogyasztói társadalom minden szereplője részéről az egész világon. A vegán termékek fejlesztése a Föld megmentéséért tett gyártói lépések egyike: alkalmazkodás, rugalmasság és társadalmi felelősségvállalás.
Igen. Ha szkeptikusan nézzük, azt is gondolhatjuk, hogy egy jó marketingfogás. De ha úgy közelítjük meg, mint egy a túlélésért tett erőfeszítés, akkor sokkal szebb színben fog feltűnni ez a most még sokak számára furcsának tűnő piaci jelenség.
A Pápai húsüzem megtette az első lépést, és nyitott a változásra. Magam részéről büszke vagyok arra, hogy kis hazánkban is egyre többen veszik komolyan ezt a mindenkit érintő problémát a Földünk és az élővilág megmentését.
A gluténmentes és vegán felvágott borsófehérjéből – Pápai húsüzem
Na de a puding próbája az evés, kicsit beszélnék is a natúr és a zöldpaprikás Pápai vegán szendvicsfeltétről, mert hivatalosan ez a neve.
Ránézésre pont úgy néz ki, mint egy párizsi. Ezt a felvágottat senkinek sem kell bemutatni. Mindenki ismeri, és szerintem még azok is fogyasztják, akik letagadják. Kétségkívül az egyik legnépszerűbb felvágottak egyike. Talán nem is véletlen, hogy a fagyasztott burger pogácsa mellett ezt a terméket vegánosította a Pápai húsüzem.
Szemrevételezés alapján tehát tökéletes a felvágott újjászületése. Tapintásra, színre is szinte megegyezik a parizerrel. Szaglásra érezhető, hogy nem húsalapú, de kellemes és egyáltalán nem idegenszerű az illata sem, így bátran folytattam a tesztelést. Feltekertem, gyönyörű rolád lett belőle, majd beleharaptam. Teljesen megdöbbentem, és elállt a lélegzetem, mert majdnem ugyan azt az élményt kaptam, mintha egy parizerbe harapnék. Pedig ennek a vegán szendvicsfeltétnek az alapja a borsófehérje.
Egy kis kitérő.
Sokat gondolkodtam azon, miért kell „leutánozni” a hagyományos termékeket vegán módra. De már ki is írtam a lényeget: hagyomány. Az emberek ragaszkodnak a megszokott ízekhez, formákhoz, felhasználási módokhoz. Ha tetszik, ha nem, a hasonlóság elvén haladva könnyebben megszerettethetők ezek a növényi alapú élelmiszerek. Ha pedig jó célt szolgál, akkor felesleges a neveken és a kivitelezésen morogni.
Gluténmentes és vegán felvágott – biztonságos a gluténérzékenyeknek is
A borsófehérje egy viszonylag semleges ízű, hipoallergén alapanyag. Más hozzávalókkal (pl. szója) szemben kevésbé esélyes, hogy allergiás rohamot váltson ki, és semmilyen ismert negatív hatása sincs a hormonrendszerünkre nézve sem.
A gluténérzékenyeknek külön öröm lehet, hogy ezt a felvágottat nem gluténnal fogják össze, hanem természetes, gluténmentes sűrítőanyagokkal (űtifűmaghéj, konjak, xantán). Ezt azért fontos kiemelni, mert sajnos rengeteg felvágottban ott lapul a glutén, mint sűrítőanyag.
Kicsit megnéztem a tápanyagértékeit is, hiszen sokaknak ez is fontos szempont. Az első, amit észrevettem, hogy nagyon alacsony a kalóriatartalma (60 kcal/100 g) és a zsírtartalma (3,7 g), ezért a fogyókúrázók étrendjébe is beilleszthető. Annak ellenére, hogy hüvelyesből készül, viszont alacsony a szénhidráttartalma is (4,1 g/100 g). Bár a címkén nem jelölik a rosttartalmát, úgy vélem, erre is büszke lehet ez a termék, hiszen az útifűmaghéj és a konjak remek rostforrások. Fehérjetartalma 2,6 g/100 g.
Ha gluténérzékenyként ezt a szendvicsfeltétet is beiktatod a mindennapjaidba, nyugodtan falatozhatsz, hiszen jelölten gluténmentes a termék. Ráadásul egy szendviccsel beljebb leszel te is az élővilágunk megmentéséért.
Hol tudod megvásárolni a Pápai vegán szendvicsfeltétet?
Ha eljutottál idáig, akkor minden bizonnyal tudni szeretnéd, hol tudod megvásárolni ezeket a finomságokat.
A cikk írásakor az Auchan és a METRO áruházakban, Észak-Kelet Magyarországon a Coop üzletekben, és online a Kifli.hu és a Groby.hu webshopokban. Bár nem tudom, de feltételezem, hogy hamarosan egyre több helyen fogunk ezekkel a termékekkel találkozni, mert nem csak egészség-, és környezettudatosok, de finomak is.
#együttműködőpartner
SZERETNÉL TÖBB VEGÁN ÉTELT KIPRÓBÁLNI? NÉZD MEG VEGÁN RECEPTJEIMET IS!
Csatlakozz facebook csoportomhoz, legyél tagja egy segítőkész csapatnak!