Az élet sokszor tartogat meglepetéseket, néha olyanokat, amiket a hátunk közepére sem kívánnánk. Amikor a gluténmentes és az inzulinrezisztenciás étkezés hirtelen a nyakadba szakad, ne ess kétségbe! Van megoldás!
Az inzulinrezisztencia (IR) igen gyakori betegség hazánkban, és nem csak a gluténérzékenyek körében. Sokféle oka lehet, de első helyen szerepelnek a helytelen étkezés és a mozgásszegény életmód.
A gluténmentes diétában sokan olyan gluténmentes recepteket keresnek – és itt főként a tésztákra és kenyerekre gondolok -, amik olyan csodás fehérek, mint régen a búzások. Öreg hiba, és súlyos kárt fizethetsz érte. De nem kell, hogy így legyen.
Gluténmentes és inzulinrezisztenciás étkezés – glikémiás index (GI)
Az IR diétában főként olyan ételek fogyasztása javasolt, amik lassan emelik meg a vércukorszintet. A stabil vércukorszint megtartása mindig a cél.
Ehhez nézzük az ételek glikémiás indexét (GI -1-100). A túl magas GI miatt a vércukorszintünk gyorsan megemelkedik, majd gyorsan le is esik. Falási rohamok jönnek, és ha ezt nem elégítjük ki, akkor szédülés, remegés, agresszió is jelentkezhet. Éppen ezért az IR-ben főként a lassú felszívódású szénhidrátok (160 g ch pl.) fogyasztása ajánlott a hazai protokoll értelmében napi 5-6 alkalomra elosztva.
A tapasztalatok alapján vannak, akiknek ennél kevesebb számú étkezés is elég, de egy ilyen diétáról mindenképp konzultálni kell az orvosoddal. Természetesen némi gyors szénhidrát is belefér a diétába, de a kezelőorvos által megadott időben és mennyiségben.
1. Minél alacsonyabb egy élelmiszer glikémiás indexe a felszívódása során, annál kevesebb glükózt juttat a vérbe. Ennek köszönhetően kevesebb inzulint kell ahhoz, hogy a glükóz eljusson a sejtekbe. Ezzel együtt a zsír raktározása is minimális szinten marad.
2. Ezzel szemben az ételek magas GI értéke gyorsan felszívódó szénhidrátokat jelez, melyek a vércukorszintet és az inzulinszintet egyaránt gyorsan megemelik. A gyors emelkedést gyors vércukorszint esés követ, amely éhségérzet és rosszullét formájában nyilvánul meg.
Alacsony glikémiás indexű gluténmentes ételek
Általánosságban elmondható, hogy:
- Alacsony GI-je van: a föld felett termő zöldségeknek (salátafélék pl.), a bogyós gyümölcsöknek, a csonthéjas magvaknak, és a hüvelyeseknek is.
- Magas GI-je van: a föld alatt termő, gumós növényeknek (kivéve pl. a zeller), és a finomított (FEHÉR), (hántolt) gabonáknak, azok lisztjeinek, és az azokból készült feldolgozott termékeknek (pl. pékáru, tészta, süti)
A 100 grammban 5 grammnál kevesebb szénhidrátot tartalmazó zöldségeket 200 gramm összmennyiségig nem kell számolni, csak e felett. Ilyenek pl. sóska, spenót, spárga, kígyóuborka, paradicsom, brokkoli, csiperkegomba, saláták, káposzta, karfiol, kelkáposzta, padlizsán, paprika, retek, ceruzabab.
Nem számolós ételek: a mandulaital, kókuszital, cukrozatlan kakaópor, kókuszreszelék és lisztje, útifűmaghéj, konjak liszt, guraliszt, xantángumi, chia mag és lisztje. Az olajos magvak közül a legtöbbnek nem számoljuk a szénhidráttartalmát. Ide tartozik a mandula, törökmogyoró, dió, pisztácia, paradió, makadámdió, szezámmag, lenmag, tökmag, napraforgómag, és ezek lisztjei.
Kivételek: kesudió, földimogyoró, gesztenye, mák – ezek szénhidráttartalmát mindig számoljuk, és lassú felszívódásúként kezeljük őket.
Natúr húsok, halak, olajok, zsírok ehetők mindkét diétában.
Ezek eddig mind eleve gluténmentesek! Ez jó hír!
A feldolgozatlan tejtermékekben kevés, többnyire 5 gramm alatt van a ch, de mindig érdemes a címkén az összetevőket figyelni.
A méret a lényeg?!
Nos, a szénhidrátok esetében elmondhatjuk, hogy igen. A szénhidrát mérete ugyan is befolyásolja a glikémiás indexét. Minél kisebbre van őrölve egy gabona, vagy minél jobban lereszelünk, pürésítünk egy zöldséget, gyümölcsöt, annál nagyobb lesz a GI-e.
Hasonló módon a főzési idő hossza is felgyorsítja például a zöldségek felszívódását. Éppen ezért fontos, hogy sok nyers zöldséget együnk, vagy olyanokat, amiket nem főzünk agyon.
Alapanyagok, amik lassítják a szénhidrátok felszívódását
Ide sorolhatók a:
- rostok – teltségérzetet okoznak
- zsírok – lassítják a szénhidrátok felszívódását
- fehérjék – lassítják a szénhidrátok felszívódását
- savanyú ételek, fermentált zöldségek – a savas közeg lassítja az étel belekbe jutását
- fahéj – normalizálja a vércukorszintet, mindenféle ételre tehető (kásákba, gyümölcsökre, húsokra, péksüteménybe, stb)
- maca por (egyensúlyba hozza a hormonokat, főleg kásákba és turmixokba keverve élvezetes a fogyasztása)
Gluténmentes és inzulinrezisztenciás étkezés – cukorhelyettesítők
Az IR diétában tilos a cukor fogyasztása. Ide tartozik mindenféle gyümölcscukrot tartalmazó cukorkészítmény és a szirupok. A méz is. Természetes, friss gyümölcsöket adott napszakokban és mennyiségben lehet enni.
Cukorhelyettesítők: pl. eritrit, paleo negyedannyi (eritrit + stevia keveréke), stevia
Az eritrit poliol, aminek nincs ch tartalma és kalóriaértéke, 0 a GI-je.
Mindegyik alternatívának más és más az édesítőereje, és másképp kell őket adagolni. Ha még kevés rutinod van ebben, mindenképp kövesd a receptekben megadott mennyiségeket.
Gluténmentes és inzulinrezisztenciás étkezés – lassú felszívódású gluténmentes gabonák
A gluténmentes ékezésben csupa olyan alapanyag is megtalálható, amik könnyen beilleszthetők egy inzilunrezisztenciás diétába is.
Lassú felszívódású gluténmentes gabonák: zab, barna rizs, quinoa, teff, cirok, köles, hajdina, amarant, basmati rizs
Gyors felszívódású gluténmentes szénhidrátok: kukorica, fehér rizs, burgonya, szója, ezek keményítői, és a gluténmentes búzakeményítő.
Itt is érvényes, hogy minél inkább feldolgozott az alapanyag, annál magasabb lesz a glikémiás indexe. Ha teheted, ezeket a lassú felszívódású gluténmentes gabonákat párolva köretként fogyaszd.
Ideális reggeli lehet például egy növényi tejjel készült zabkása reggelire, vagy ebédre egy könnyű quinoa saláta. Ha rizses húsra vágysz, készítsd barna rizzsel, és egyél hozzá elegendő mennyiségű friss zöldséget, például salátát.
Gluténmentes kenyerek és tészták közül olyanokat válassz, amik a fent felsorolt lassú felszívódású gabonákból készülnek. Lisztkeverékeknél nézd a címkét! Ha az összetevők elején lassú felszívódású gabona lisztje szerepel, vagy többféle hasonló alapanyagot tartalmaz, magas a rost, és fehérje tartalma, és a gyártó garantálja az IR-barát felhasználhatóságot, akkor eheted.
Vannak gluténmentes édességek, amiket egyfajta lisztből is elkészíthetsz. Itt van például a hajdina palacsinta vagy a zablisztből készült almás pite.
Sokan sokféle ajánlást tesznek arra vonatkozóan, mekkora legyen egy tésztában a lassú felszívódású lisztek aránya. Ha már 50 % fölött van, akkor akár már jó is lehet. Minél nagyobb ez az arány, annál inkább IR-barát. De ahogy fentebb olvastad, zöldségekkel, zsírokkal, fehérjékkel lassítható a felszívódás, ezért, ha változatosan és tudatosan eszel, nagy baj nem lehet.
A gluténmentes és inzulinrezisztenciás étkezésben gyakran javasolják a D-vitamin szedését, és a lenmagolaj fogyasztását, mert ezek érzékenyítik az inzulinérzékelő receptorokat.
FONTOS! Az inzulinrezisztenciás diétában nem javasolják a puffasztott gabonákat. Akkor sem jó választás, ha kölesből vagy barna rizsből készítik. Ezekből maximum kis mennyiségben a kis étkezések mellé lehet enni.
Amennyiben gyanítod, hogy inzulinrezisztenciád lehet, keress fel egy endokrinológust az öndiagnosztizálás helyett. A szakorvos a te állapotodnak megfelelő étrendet készít, amiben részletezi, hogy naponta hány alkalommal, és milyen mennyiségben egyél lassú, illetve gyors felszívódású gluténmentes szénhidrátot. Ez egyénenként és a társult betegségek típusától függően egyénileg változó lehet.
Csatlakozz facebook csoportunkhoz, ahol egy vidám csapat és szuper receptek várnak rád!