„Rita, most derült ki, hogy gluténérzékeny vagyok. Azt mondták, hogy az italokkal is vigyázzak. Na ne már, most komolyan, még pálinkát sem ihatok ezután?!” Vegyél kérlek egy nagy levegőt, nyugodj le, és nézzük meg, milyen gluténmentes alkoholokat ihatsz – próbálom a telefon túlvégén megnyugtatni ismerősöm, aki nem veti meg a jóféle folyékony élvezeteket.
Rengeteg hasonló történetem van rúzsokról, gyerekjátékokról, csókolózásról, de most vesézzük ki ezt a témát, azaz a gluténmentes alkoholokat.
Azt már nagyjából mindenki tudja, hogy a gluténérzékenyek nem ehetnek bármit. A búza, a rozs és az árpa tiltólistás ebben a diétában, de mivel a gasztronómiai kultúránk 99 %-ban a búzára épül, gyakorlatilag alig foglalkozunk a másik két gabona létezésével. Egészen addig, amíg nem kap az ember egy ilyen sokkoló hírt. Csak ezután ismerkednek meg a legtöbben például az árpával, és egy életre meg is utálják, amiért megpróbálja megfosztani őket például a sörözés élményétől.
Ne legyünk álszentek. A Pálinka országában mindenki „iszik”.
Ha bárki megkérdezi tőlem, iszom-e, simán rávágom, hogy nem. Napi szinten nyilván nem, de hedonista lévén én sem vetem meg a mámorító nedűket egy-egy alkalommal. Nálunk egy családi esemény is pálinkával indul, nekünk nagy kedvencünk például a Cornus pálinka, borral folytatódik, és valamivel végződik.
Szóval nyugi, nagy levegő…ezután is ihatsz. Persze lesz, amiről le kell mondanod, de bőven marad így is válaszék. Íme egy kis összefoglaló a gluténmentes felhozatalról.
Tudtad, hogy az alkoholokon nem kell jelölni az allergéneket?
Míg az élelmiszerek esetében már évekkel ezelőtt bevezették, hogy jelölni kell a 14 fő ételallergént a termékcímkén, vagy a pultokban, addig az alkoholoknál nincs ilyen szigorú szabályozás. Ez némi zavart okozhat a rendszerben, és nagyobb óvatosságra int.
A gyártók azonban nagyon is figyelik a „trendeket”, ezért egyre több alkoholon fellelhető már a gluténmentes – glutenfree felirat.
Hacsak nincs jelölve, a sör kiválasztásakor mindig feltételezd, hogy glutént tartalmazhat, ellentétben a borral és az almaborral (cider), amik természetesen gluténmentesek. A szeszes italok beazonosítása már jóval nagyobb falat, de sok esetben azok is fogyaszthatók. Minden esetre, ha nem vagy biztos a dolgodban, vésd az eszedbe a soron következő tippjeimet.
Ezeket a gluténmentes alkoholokat ihatod, ha gluténérzékeny vagy.
Bor, sherry és almabor
Ezek mind gyümölcsből készülnek és nem tartalmaznak glutént.
VIGYÁZAT! Télen nagy csábítást érezhetsz az ünneplőbe öltöztetett utcákon sétálva a forralt bor hívogató illatát megérezve. A bor azonban hiába gluténmentes, könnyen megeshet, hogy a fűszer, amivel ízesítették szennyezett. Nagyon fognak érte utálni, de kérdezd meg, milyen márkájú fűszert tettek bele. Ha Lucullus, és ezt bizonyítani is tudják, akkor tehetsz egy próbát. De a döntés mindig a Te felelősséged.
Gin, pálinka, rum, tequila, szaké, ouzo, grappa, snapsz
Ezek a szeszes italok gluténmentes alapanyagokból készülnek, így biztonságosan fogyaszthatók.
Likőrök
Általában gluténmentesek, de alkalmanként adhatnak hozzá valamilyen extra alapanyagot (ízesítőt), ami szennyezheti őket, ezért mindig ellenőrizd a címkét.
TIPP: Az úgynevezett emulziós – krémlikőröket érdemes különös tekintettel kezelni, mert lehet gluténtartalmú összetevő bennük stabilizátor formájában. Szóval olvasd el a címkét, mielőtt elcsábulsz egy izgalmas likőr láttán.
Vodka, Bourbon és Whisky
Ezek a szeszes italok glutént tartalmazó gabonákból készülnek alapvetően, és gyakran vita tárgyát képezik arról, hogy valóban gluténmentesek-e vagy sem. Egyes kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy a desztillációs (főként többszöri) folyamatok során a glutén lebomlik, míg mások határozottan tiltják ezeknek az alkoholoknak a fogyasztását, mivel a gyártás során utólag nem ellenőrzik a gluténtartalmat, és sokaknál tüneteket is okoznak.
A vodka imádóknak van azonban egy jó hírem. Léteznek burgonyából, kukoricából vagy szőlőből készült változatai is, ezeket a címkén feltüntetik a gyártók. Ilyen márkák például a Smirnoff, a Chopin a Tito’s, vagy a francia Ciroc, ami szőlőből készül.
TIPP: Kerüld az „egyszer desztillált” szeszes italokat, illetve a búzából, árpából vagy rozsból készülteket.
Sör
A hagyományos sörök árpamaláta (szárított csíráztatott árpa) vagy alkalmanként búzamaláta felhasználásával készülnek. A főzési folyamat során a maláta fehérje mennyisége jelentősen csökken, de ennek a fehérjének egy része elengedhetetlen a sör minőségéhez.
Ha a sörösüvegen azt látod, hogy a glutént „kivonták” belőle (csökkentett gluténtartalmú), javaslom, hogy inkább kerüld el. Válassz jelölten gluténmentes sört, amiket nem gluténtartalmú alapanyagokból főznek. Léteznek erre szakosodott manufaktúrák, de az elmúlt években nagy sikere van a Pécsi gluténmentes sörnek is.
A gluténérzékenység kizárólag szigorú diétával tünetmentesíthető, amiért sokan hosszú éveket „dolgoznak”. Ne kockáztasd meg azzal, hogy félreiszol.
A biztonsággal fogyasztható gluténmentes alkoholok kiszűréséhez egy jól bevált és kényelmes módszer, ha Interneten lecsekkolod, miket ihatsz. Ha pedig rátaláltál a kedvenceidre, miért ne tennéd virtuálisan kosárba. Ezerszer kényelmesebb, mint órákat keresgélni egy dugig tele szupermarketben.
A cikk megírásához köszönet az Italneked.hu webáruháznak.
Partner cikk
EZ A CIKK IS ÉRDEKELHET: A gluténmentes étkezés szabályai