A gluténmentes diéta egészséges?! Az. De a gluténmentes diéta veszélyei nem alaptalanok. Mutatom, mik a leggyakoribb hibák és hogyan védd ki őket.
Úton, útfélen olvashatod, hogy a gluténmentes diéta veszélyei nem kerülhetnek el. Talán már hívtad fel rettegve a háziorvosodat, hogy valóban tartanod kell-e a gluténmentes diétád miatt a szívrohamtól, vagy a II-es típusú cukorbetegség kialakulásától. Mindenki, de legalább is sokan azt akarják elhitetni, hogy a gluténmentes diéta rossz, sőt mi több, egészségtelen, egyenesen az ördögtől való.
Na de mit tegyél, ha te gluténérzékeny vagy, és nincs választásod?!
Az életben az a csodás, hogy mindig van választás. Mindent lehet jól, és rosszul, vagy kevésbé tudatosan csinálni. Nincs ez másként a gluténmentes diétával sem. Emlékszem, amikor 2013-ban másodmagammal megnyitottuk az ország első 100 %-ban gluténmentes éttermét, a Kölest, volt egy feltételem. Mégpedig az, hogy mindennap mást akarok főzni.
Nem igazán tudtam akkor, mire vállalkozok, mert otthon, a saját kis konyhámban végtelenül egyszerű volt főzögetni, de egy éttermet vezetni ebben a szellemiségben óriási kihívás volt. Ilyet nem szokás csinálni, mindenkinek étlapja van, vagy 20-30 ételt pörget menüben. Igaz, akkoriban a gluténmentes étterem hallatán is sokaknak kikerekedett a szeme.
Meg akartam mutatni a világnak, hogy van élet a gluténon túl, és csak azért is olyan ebédeltetést valósítottunk meg, amiben alig akadt két teljesen egyforma étel. Két és fél év alatt közel 3750 féle ételt készítettünk. Azt gondolom, hogy ez a szám több, mint meggyőző. Ilyen változatosan aligha főz bárki is.
Az én testem is csodás változásokon ment keresztül a gluténmentes diéta áldásos hatásainak köszönhetően. De szemtanúja lehettem annak is, amikor a rákkal küzdő vendégünknek még a kórházba is tőlünk vitték a napi betevőjét. Azt is megéltem, amint gyógyultan újra belép az ajtónkon, és könnyes szemmel borult a nyakunkba.
Az elfoglalt üzletember, aki gluténérzékeny ügyfelével járt hozzánk évekig ebédelni egyszer odajött hozzánk. Elmesélte, hogy az éves menedzser szűrésen sokkal jobb laboreredményei lettek, amit szerinte nekünk, azaz az ételeinknek köszönhetett, mert semmi mást nem változtatott az életén. Szóval testközelből tudom, hogy a gluténmentes diéta mindenkinek jó és egészséges, ha jól csináljuk.
A gluténmentes diéta veszélyei – Így védd ki 7 lépésben!
#1 Nem váltasz életmódot, csak lecserélsz mindent
Sok év megfigyeléssel, és több ezer levéllel a hátam mögött tudom, hogy sok újonnan diagnosztizált gluténérzékeny pánikszerűen le akar mindent cserélni valami nagyon hasonlóra, mint amihez szokott.
Igazi változást azonban teljes szemléletmód váltással tudsz csak elérni! Ahogy volt, úgy nem folytatható. Új fejezetet kell nyitni, új alapokra építve.
A teljes életmódváltás azonban időt igényel. Sokkal egyszerűbb mindig egy-egy újabb jó szokást bevezetni, mint minden régi kevésbé jót egy csapásra letenni. Haladj kis lépésekkel a változás útján, így szerethetőbb lesz az új egészséges gluténmentes étrend.
KIVÉVE, ha egyéb társult betegségek miatt drasztikus és azonnali változások szükségesek.
#2 Túl sok üres kalória
Az a nagy igazság, hogy a fehér kenyér akkor is üres kalória, ha gluténos, és akkor is, ha semleges ízű gluténmentes keményítőkből meg fehér rizslisztből készül. Igaz, hogy a gluténmentes változattól nem jelentkeznek a kellemetlen és fájdalommal járó tünetek, de hosszún távon szinte biztos, hogy hizlal. De.
Ne akard elsőre „megszeretni” az új ízeket. Adj időt magadnak, és a gluténmentes gabonáknak, hogy jó viszonyba kerüljetek. Hidd el megéri, mert a köles, a hajdina, a barna rizs, a teff, a quinoa, vagy az amaránt mind superfood-ok.
Haladj lépésről-lépésre.
Mindig 1-2 újdonsággal ismerkedj egyszerre. Ami ízre is bejön, azt vedd fel az állandó bevásárlólistádra.
#3 Egyhangú étkezés – a gluténmentes diéta veszélyei közül az egyik főbűnös
A gluténérzékenység során a probléma diagnosztizálása előtt nem tudnak felszívódni az ételből a vitaminok, a nyomelemek és az ásványi anyagok. A diéta lényege, hogy regenerálódjanak a bélbolyhok (ez megtörténik szerencsére, ha ki tudsz zárni minden diétahibát), és hogy vissza tudd tölteni a tested éltető tápanyagokkal. Jól működjenek a szerveid, szép legyen a hajad, a bőröd, jó legyen a közérzeted, bírd a mindennapos kihívásokat testileg és lelkileg.
Az egyhangú étkezés alultápláltsághoz vezet, amit minőségi éhezésnek is neveznek a szakirodalomban. Sokan nem is gondolják, hogy ez állhat számos “betegség” mögött.
Gluténérzékenyként saját magad érdekében meg kell tanulni, hogy a lehető legváltozatosabban étkezz. Saláta és zöldség mindennap kerüljön a tányérodra, legyen az ételedben elegendő fehérje, és jó minőségű zsír is. Próbálj ki minél több alapanyagot, főzz változatosan!
Inspirálódj receptjeimből, szeresd, amit esze!
#4 Rostszegény étrend
Drága párom mondogatja mindig, hogy minden mindennel összefügg. Igaza van. Ha nem eszel változatosan, túl sok üres kalóriájú tésztát, és pékárut fogyasztasz, és nem figyelsz a rostbevitelre, akkor az negatív hatással lesz az anyagcserédre. Mindez ráadásul befolyásolja a vércukorszintedet is. Sok gluténérzékeny ember küzd inzulinrezisztenciával, ami a helytelen táplálkozás egyik kellemetlen hozadéka. Ebből ki lehet “gyógyulni”, de ha nem figyelsz, könnyen átmehet II-es típusú cukorbetegségbe.
Tudom. Vágysz (mindenki vágyik rá) a régi ízekre, a tésztákra, de ha megfogadsz egy tanácsot, a tányérod 1/3-án legyen mindig zöldség. Aztán kóstolgasd azokat a tésztaféléket, amikben vannak értékes összetevők (köles, barna rizs, hajdina, quinoa, stb.), és kezd el bevezetni ezeket a mindennapjaidba.
Természetesen vannak expressz rostforrások, mint az útifűmaghéj, a lenmag, vagy a chia mag, de gondold el mennyivel finomabb egy tányér görög saláta, mint egy kanál útifűmaghéj.
FONTOS! Minél több rostot fogyasztasz, annál több vizet igyál! Elegendő víz nélkül a túl sok rost is puffadást és székrekedést okoz.
#5 Tápanyaghiányos étrend
És megint ugyan ott vagyunk az ördögi körben. Ha nem eszel változatosan és minőségi ételeket, akkor nem lesz mit felszívnia a regenerálódott bélbolyhaidnak. Olyan ez, mintha vizet szeretnél tankolni a kocsiba, az meg nem indul be utána.
A vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek nélkülözhetetlenek az élethez akár gluténérzékeny vagy, akár nem. Ezek tények. Természetesen lehet vitaminkészítményeket is venni, de a szintetikus anyagokat sosem fogja a tested úgy hasznosítani, mint a változatos ételeket.
A vitaminokkal, táplálékkiegészítőkkel ne helyettesítsd, hanem egészítsd ki az étrended!
#6 Túl sok készétel
Tudom. Tudom, hogy az állandó főzés macerás. Én is mindennap főzök, állandóan ételt készítek a gyerekeimnek, magamnak, és mindenki mást kíván. Néha rendelek egy pizzát, hogy egy kicsit felszusszanjak, aztán megy minden tovább. Anyukám is főzött, nagymamám is, mindenki, akik körül felnőttem.
Ha enni akarunk, főzünk.
Sok bolti készétel tele van cukorral, rossz zsírokkal, adalékokkal, amik senkinek sem tesznek jót. Egy gluténérzékenynek sem. Az egészség előrébb való a spontaneitásnál. Tudom, hogy ez “rosszul hangzik”, de a gluténérzékenység esélyt adhat arra, hogy a műkajákat kiiktasd az életetekből, amivel éveket nyerhetsz.
Ha kész megoldásokat vásárolnál, válaszd az adalékmentes gluténmentes ételeket. Ha teheted, akkor pedig főzz, amikor csak tudsz.
#7 Bánatevés-örömevés
A gluténérzékenység diagnosztizálása után sokan mély letargiába esnek. Megértem. Egyik pillanatról a másikra mindent újratanulni, mindent hátrahagyni, ami addig oly kedves volt, nem egy lányregény.
Aztán jönnek az első sikertelen kísérletek. Az összeesett kenyerek, a híg főzelékek, kinek mi. A hullámvölgyek rossz közérzetet, a stressz pedig még több problémát okozhat. Nőknél például hormonális felborulást, a férfiaknák jellemzőbben szív- és érrendszeri problémákat.
De aztán egyszer csak ráérzel a gluténmentes sütés-főzés ízére, főleg a sütésére, és jön az evés. Eszel, mert legalább ezt eheted. Eszel, mert sikerült. Eszel, mert ez az egyik legjobb örömforrásod. Először csak újra jó formában leszel, majd megjelennek a nem kívánt plusz kilók. De nem kell ennek így történnie.
A gluténérzékenység diagnosztizálása után minden felfordul, megváltozik, és átalakul. Lesz depi, lesznek kudarcok, lesz, ami nem ízlik, de tudatos élettervezéssel és pozitív életfelfogással garantáltan egészségesebbé tehető a gluténmentes diéta is.
A kérdés, mennyire tudod magad kontrollálni a nehéz napokon, és akkor is, amikor minden flottul működik.