Kimondják az ítéletet. Élethosszig tartó diéta. Hazaindulsz. Útközben megállsz az első boltnál. Mit vegyek először a gluténérzékenység diagnosztizálása után? Mit emelhetek le a polcokról, amik nem tetézik tovább a problémát, de tudok velük mit kezdeni? Miket vásároljak, amiket el is tudok készíteni az első napokban, hetekben, amíg nem ismerem ki magam az új alapanyagok útvesztőjében? Valószínűleg ezek a gondolatok végigfutnak a fejedben, ha frissen diagnosztizálták nálad vagy egy családtagodnál a cöliákiát.
A gluténérzékenység diagnosztizálása után
Jó esetben kapsz használható tanácsokat a szakorvosodtól, vagy a dietetikustól. Beszerzel majd egy csomó gluténmentes receptkönyvet. Elkezdesz blogokat és közösségi oldalakat követni.
De az első pár napot vagy hetet is túl kell élni valahogy!
Szerencsére egyre több jelölten gluténmentes terméket tudsz venni, de ezek közül is vannak olyanok, amiknek vagy az elkészítése lesz eleinte nehézkes, vagy az ízével kell majd megbarátkoznod. Lehet, hogy első alkalommal nem lenne jó választás egy hajdinás száraztészta a mákos tésztádhoz, amit megkívántál, ha előtte sosem kóstoltad ezt a gabonát.
Ebben a cikkben számos olyan alapélelmiszert gyűjtöttem össze, amiket egy átlagos szupermarketben be tudsz szerezni.
- Olyan alapanyagokat, amikkel túlélheted a kezdeti nehezebb időszakot úgy, hogy közben nem jutsz az idegösszeomlás szélére.
- Olyan hozzávalókat, amik nem hoznak zavarba, ha már korábban is főztél.
- Illetve olyan kész ételeket, amiket bátran leemelhetsz a boltok polcairól.
Tőkehúsok és halak a gluténmentes diétában
Tőkehúsnak azokat a húsokat nevezzük, amik nincsenek semmilyen formában sem feldolgozva. Nincsenek fűszerezve, pácolva, vagy akár darálva.
A pácolt hústermékek esetében a fűszerek jelenthetnek veszélyforrást, mert a feldolgozásuk során kapcsolatba kerülhetnek glutén tartalmú alapanyagokkal. Ezt nevezzük keresztszennyeződésnek. A gluténmentes diétában ez egy alattomos, de nagyon veszélyes ellenség, amire oda kell majd figyelned.
Érdemes fenntartásokkal kezelni a natúr, de darált húsokat is. Találkoztam már olyan darált hússal, aminek a címkéjén az összetevők között szerepelt a glutén. Az ilyen sunyi gluténok miatt mesterfokra kell majd tökéletesítened a címkeolvasási képességed.
Amiket akár a klinikáról kijövet is megvásárolhatsz:
Csirke, pulyka, sertés, marha, kecske, juh, nyúl, stb., illetve mindenféle natúr egész vagy filézett hal. A fagyasztott húsok és halak esetében csak akkor, ha az összetevők között nem szerepel allergénként a glutén!
Friss zöldségek és gyümölcsök
A zöldséges pultról a friss áruk közül gyakorlatilag bármit leemelhetsz. A répa, a burgonya, a karfiol, karalábé, zeller, a saláták és társai valószínűleg nem lesznek ismeretlenek számodra. Szintúgy ez a helyzet a gyümölcsökkel is. Kis étkezéshez nasi helyett amúgy is jobb választás egy marék friss gyümölcs.
Jó hír, hogy egy ideje az EU-ban nem kezelhetik gluténtartalmú szerrel a gyümölcsöket (korábban a zöld almánál fenn állt ez a veszély), ezért gond nélkül válogass közülük. Biztosan lesz jó pár, amit amúgy is kedvelsz.
A lekvárok biztonsággal fogyaszthatók, ugyan úgy, mint a legtöbb mirelit zöldség és gyümölcs is. Bár a legtöbb esetben ezek nem tiltólistásak, inkább kétszer nézd meg az összetevőket, minthogy belenyúlj egy kakukktojásba.
Fűszerek, zsiradékok, édesítők
A friss zöld fűszerek mindegyikét megvásárolhatod. Ha ezekkel főzöl, akkor jó, ha tudod!
A lánylevelű fűszereket (petrezselyem, snidling, bazsalikom, oregánó, koriander, menta, zsálya, citromfű, stb.) a főzés végén add az ételekhez, hogy szépen kijöjjön az aromájuk.
A fásabb, kemény levelű zöldfűszereket (pl. kakukkfű, rozmaring, babérlevél) már a főzés elején beleteheted az ételbe.
FONTOS! A szárított fűszerek közül nem mindegyik fogyasztható, ha gluténérzékeny vagy. Bár a törvény szerint jelölni kell a 14 legnagyobb allergént, amik közül az egyik a glutén, a legtöbben ezt nem teszik meg a fűszerek esetében. A natúr Lucullus fűszereket (bors, paprika, stb.) és a jelölten gluténmentes fűszereket megvásárolhatod.
A növényi olajak, az állati zsírok, a kókuszzsír, az ecetek biztonsággal megvásárolható. De! Kerüld az ízesített olajakat és eceteket. Az ördög sosem alszik.
A kristálycukor, a méz, az eritrit, a stevia, a xilit fogyasztható.
Tojás, tej
Ha tojáspárti vagy, akkor szerencséd van, mert a tojás vehető, ehető. A natúr tej, és a natúr, azaz ízesítés nélküli tejtermékek (vaj, kefir, natúr joghurt, tejföl, túró) zöld utat kap. Az ízesítettekben lehet glutén, ezért ha gyümölcsjoghurtot ennél a natúr joghurtot édesítsd, majd adj hozzá darabolt gyümölcsöt.
TIPP: A Pöttyös túró rudi gm!
Olajos magvak, hüvelyesek, gabonák
A legtöbb boltban kapható gluténmentes gabona a fehér rizs. Ezt nem szokták jelölni, de fogyasztható. Válaszd inkább a minőségibb, márkás termékeket. Főzés előtt pedig alaposan mosd át őket.
Természetesen többféle gluténmentes gabona is beszerezhető egy átlagos szupermarketben, de induljunk ki abból, hogy a rizst már minden bizonnyal ismered, a kölest pedig csak hallomásból. Haladj először a könnyebb ellenállás felé, azaz válaszd az ismerőst!
A hüvelyesek, mint a borsó, bab, lencse, csicseriborsó gluténmentesek. Többnyire nem jelölik őket, de egy alapos átválogatás és mosás után nyugodtan főzhetők, ehetők.
Az olajos magvak esetében a natúr, ízesítetlen, kimérős megoldásokat válaszd inkább.
Jelölten gluténmentes élelmiszerek
Nyugodj meg! Rengeteg jelölten gluténmentes késztermék is kapható már a legtöbb szupermarketben, csak az éleslátásodra lesz szükséged, hogy megtaláld őket.
Mindent megvehetsz, amire ráírták, hogy: GLUTÉNMENTES, GLUTENFREE, vagy szerepel rajta az áthúzott kalászjel.
Így tudsz venni kenyeret, péksüteményt (más lesz, de fullosan ehetők), száraztésztát, felvágottakat. Gyakorlatilag egy csomó dolgot. A legtöbb áruházlánc, mint az Aldi, a Spar, a Lidl nagyon szépen ráültek erre a vonalra, és rengeteg jelölten gluténmentes készterméket vásárolhatsz az üzleteikben.